جستجو
Close this search box.
نشست شورای امنیت دسمبر 2023

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره افغانستان به‌روز چهارشنبه 29 قوس برگزار شد و جامعه جهانی یک‌بار دیگر به طور هماهنگ و یک‌صدا از موجودیت تهدیدهای امنیتی از افغانستان به دلیل حضور گروه‌های تروریستی در قلمرو تحت سلطۀ جابرانۀ طالبان، نقض گستردۀ حقوق بشر، به‌خصوص  حذف زنان افغانستان، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و کشتار فعالان مدنی و هم‌چنین نیروهای امنیتی حکومت پیشین، بحران انسانی و فقر فراگیر در افغانستان ابراز نگرانی کردند. علاوه بر آن تعدادی از شرکت‌کنندگان بار دیگر هم‌چنان بر تعامل با گروه طالبان تاکید کردند، بدون این‌که یک میکانیزم روشن و شفاف در این زمینه ارائه کنند.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان از توجه خاص ملل متحد نسبت به افغانستان و تلاش‌های پیگیر اخیر این سازمان استقبال و قدردانی و تصریح می‌دارد که این شورا از ابتدا نیز بر این باور بود که جامعۀ جهانی با محوریت سازمان ملل متحد، مردم افغانستان را از بحران کنونی و رنجی که در آن گرفتار شده اند نجات دهند. اکنون بر همگان روشن شده است که گروه طالبان به هیچ‌یک از ارزش‌های مندرج در منشور ملل متحد و دیگر قوانین بین‌المللی باور ندارد و تنها به تداوم سلطۀ نامشروع خود فکر می‌کند. حوادث اخیر در منطقه و حملات تروریستی در برخی از کشورهای همسایه نتیجه اعتماد به گروهی است که خود ماهیت تروریستی دارد. از این رو ما بار دیگر از کشورهای منطقه و جهان و به‌خصوص سازمان ملل متحد می‌خواهیم که برای رهایی مردم افغانستان از وضعیت کنونی گام‌های جدی‌تر بر دارند.

از نگاه ما تنها راه نجات مردم افغانستان وادارکردن گروه طالبان بر تمکین در برابر مطالبات برحق مردم و ارزش‌های انسانی و کنوانسیون‌های بین‌المللی، تشکیل دولت فراگیر، قانونی و مبتنی بر ارادۀ آحاد مردم، رفع همۀ اشکال تبعیض و ستم در تسلط نامشروع فعلی علیه زنان، اقوام و مذاهب، فعالان مدنی و رسانه‌ای است.

همان‌گونه که در گزارش‌های ملل متحد نیز آمده است، میلیون‌ها تن در افغانستان نیاز فوری به حمایت‌های بشری و غذایی دارند. این نیاز به‌خصوص اکنون که فصل زمستان است به طور شدید و بیش از هر زمان دیگر احساس می‌شود. متاسفانه گروه طالبان نه توان و نه اراده‌ای برای رفع این نیاز دارد. لذا از سازمان ملل متحد و نهادهای تابعه آن که در راستای کمک به مردم افغانستان تلاش می‌کنند، می‌خواهیم که ضمن افزایش کمک‌های بشردوستانه، میکانیزم‌هایی را در پیش گیرند که اعضای گروه طالبان نتوانند از این کمک‌ها مثل گذشته به نفع این گروه و سیاست‌های ضد انسانی آن استفاده کنند.

شورای مقاومت ملی از سازمان ملل متحد می‌خواهد که برای جلوگیری از گسترش افراط گرایی‌ و نجات افغانستان، هرچه زودتر پروسه‌ی راه حل سیاسی بحران افغانستان را آغاز ‌و مدیریت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت/ open chat
1
ارتباط واتس اپ / Contact by WhatsApp
Scan the code
شما می‌توانید پرسش و یا دیدگاه خود را اینجا بنویسید