جستجو
Close this search box.
سال روز دوستی افغانستان و ترکیه

صدو سه سال قبل در اول مارچ 1921 نخستین توافقنامۀ همکاری و اتحاد میان افغانستان و ترکیه توسط سران مترقی و پیشگام دو کشور به امضا رسید و از آن زمان مناسبات میان دو کشور حسنه و مبتنی بر همکاری‌های مثبت و سازنده در عرصه‌های مختلف بوده است.

همکاری در عرصه‌های اداری، دیپلماتیک، نظامی، اقتصادی، صحی و فرهنگی میان دو کشور وجود داشته است. دولت و مردم افغانستان در جریان جنگ رهایی بخش مردم ترکیه در کنار برادران ترک خود ایستادند و از آنان حمایت کردند. افغانستان یکی از اولین کشورهایی بود که مجلس ملی کبیر ترکیه را به رسمیت شناخت و در مجامع بین المللی همواره حامی و یاور کشور دوست و برادر ترکیه بوده است. کشور دوست و برادر ترکیه در تمام سال‌های گذشته افغانستان را در عرصه نوسازی و توسعه حمایت کرده و در عرصه آموزش و تحصیلات یک گزینه بسیار مناسب و مورد علاقه برای نسل جوان افغانستان بوده است. این همکاری‌ها به خصوص در بیست سال نظام جمهوریت در افغانستان بیش از هر زمان دیگر چشم‌گیر و هم‌چنین موثر بوده است.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان ضمن گرامی‌داشت فرا رسیدن صدو سومین سال‌روز دوستی و روابط دیپلماتیک دو کشور از حمایت‌های همیشگی دولت و ملت ترکیه از افغانستان قدردانی می‌کند و بر آن‌ ارج می‌نهد. شورا هم‌چنین امیدوار است که کشور دوست و برادر ترکیه با توجه به تحولات اخیر و عمیق‌تر شدن بحران کشور ما، از مجاری مختلف دیپلماتیک و فرصت‌هایی که در دست دارد، تلاش مضاعف نموده و مردم افغانستان را در برون رفت از وضعیت کنونی همکاری نماید.

بدون شک ترکیه به عنوان یکی از کشورهای بزرگ منطقه و جهان اسلام می‌تواند هم از لحاظ سیاسی در روند کنونی نقش مهم داشته باشد و هم در جهت حمایت از مهاجرین افغانستان و تسهیل زمینۀ تعلیم و تحصیل جوانان افغانستان بیش از گذشته سهم بگیرد. بنابراین ما یک بار دیگر ضمن قدردانی از حمایت‌های گذشته، از کشور دوست و برادر ترکیه می‌خواهیم که در شرایط دشوار کنونی از روند اخراج مهاجران افغانستانی از این کشور جلوگیری نماید. هم‌چنین انتظار داریم که مردم ما را در رسیدن به یک دولت مشروع، قانونمند و متعهد به ارزش‌های اسلامی و بین المللی یاری رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت/ open chat
1
ارتباط واتس اپ / Contact by WhatsApp
Scan the code
شما می‌توانید پرسش و یا دیدگاه خود را اینجا بنویسید